Skip to content
Home » Blogi » Majandusaasta aruanded: 5 levinumat viga, mida tuleb vältida

Majandusaasta aruanded: 5 levinumat viga, mida tuleb vältida

🕰️ 3 min

Majandusaasta aruannete täpne esitamine on iga ettevõtte jaoks eluliselt oluline samm. See pole mitte ainult kohustus, vaid ka võimalus tõsta ettevõtja usaldusväärsust koostööpartnerite silmis.

Ettevõtte majandusaasta pikkus on 12 kuud. Enamasti on majandusaastaks kalendriaasta 1. jaanuarist 31. detsembrini. Majandusaasta aruanne on kohustuslik kõigile Eesti raamatupidamiskohustuslastele. Samuti peab see vastama seadustega sätestatud vorminõuetele. Majandusaasta aruanne koosneb raamatupidamise aastaaruandest ning tegevusaruandest.

Selles postituses uurime levinumaid vigu, mida ettevõtjad aruannete esitamisel teevad. Samuti arutame nende vigade võimalikke tagajärgi.

Kui soovite, et teie ettevõte paistaks silma korrektse ja usaldusväärse aruandlusega, siis jätkake lugemist.

Olulised majandusaasta aruande vead

Majandusaasta aruannete 5 levinumat viga mida tuleb vältida.

Tegevuse puudumine ei vabasta aruande esitamise kohustusest

Paljud ettevõtjad arvavad ekslikult, et kui nende ettevõte ei ole aktiivne, pole neil vaja esitada majandusaasta aruandeid. See on aga vale arusaam!

Alates ettevõtte registreerimisest on ettevõtjal kohustus esitada igal aastal majandusaasta aruanne. Seda tuleb teha ka siis, kui aktiivset tegevust ei ole toimunud.

Vaid erandkorras, äriühingu asutamise, likvideerimise või majandusaasta alguskuupäeva muutmise korral võib majandusaasta olla lühem või pikem kui 12 kuud, kuid mitte rohkem kui 18 kuud.

Näiteks kui äriühing asutati 15. augustil 2023 ja majandusaastaks valitakse kalendriaasta, siis võib majandusaasta esimene arvestusperiood olla 15.08.2023-31.12.2024.

Kui aga äriühing asutati 15. mail 2023, siis on majandusaasta esimene arvestusperiood 15.05.2023-31.12.2023.

Ettevõte sulgemisel aruannete esitamata jätmine

Mõned ettevõtjad arvavad, et kui nad ei esita raamatupidamise aastaaruannet, kustutatakse ettevõte automaatselt äriregistrist. See on osaliselt tõsi.

Kui aruanne jääb õigeaegselt esitamata, võib registripidaja hakata ettevõtet sundkustutama. Ettevõtjad ei arvesta aga sageli sellega, et äriregistrist sundkustutamise eest võib määrata kuni 3200 euro suuruse trahvi.

Oluline on märkida, et trahvi maksmine ei vabasta aruannete esitamise kohustusest. See tähendab, et trahvi võib määrata korduvalt.

Lisaks võib maksu- ja tolliamet korraldada ettevõtte auditi, mis võib tuua kaasa täiendavaid trahve ja karistusi.

Ebatäielik või eksitav teave aruandes

Üks tõsiseid vigu raamatupidamise aastaaruande esitamisel on ebatäieliku või eksitava info esitamine.

Majandusaasta aruande eesmärk on anda Äriregistri kasutajatele usaldusväärset teavet ettevõtte rahalise seisundi kohta.

Samuti annab see potentsiaalsete koostööpartneritele ülevaadet majandustulemuste ja rahavoogude kohta, mida kasutatakse äriotsuste tegemiseks.

Kui aruandes olev info on puudulik või eksitav, võib see kaasa tuua järgmised tagajärjed:

  • Ettevõte ei pruugi saada pangalt laenu või rahastamist.
  • Äriühingut võidakse vastutusele võtta finantsalaste rikkumiste eest.
  • Ettevõte võib kaotada oma klientide ja koostööpartnerite usalduse.

Hiline ajastus suurendab vigade tekkimise riski

Paljud ettevõtjad pöörduvad viimasel hetkel raamatupidaja poole, kui aruande esitamise tähtaeg on peaaegu käes. See tekitab olukorra, kus raamatupidajal on vähe aega aruannet korralikult ette valmistada.

See omakorda suurendab oluliselt vigade tekkimise riski.

Seepärast soovitame alustada aastaaruandega tegelemist vähemalt kolm-neli kuud enne tähtaega. See annab raamatupidajale piisavalt aega aruannet hoolikalt läbi vaadata ja korralikult koostada.

Sellega tagame protsessi sujuva kulgemise ja vähendades võimalike vigade esinemise tõenäosust.

Hetkeseisuga on seaduse järgi aruande esitamise tähtaeg igal aastal 30. juuniks.

Isehakkaja raamatupidaja on kõige kallim raamatupidaja

Ettevõtjaid, kes ihaldavad autonoomiat ja võib-olla veidi kulude kokkuhoidu, võib meelitada majandusaasta aruande iseseisvalt koostamise idee.

Lõppude lõpuks, kui on olemas algteadmised raamatupidamise põhimõtetest, kui raske see ikka olla saab?

Kuid siin peitub konks: isegi raamatupidamise alustega võib lihtsalt tähelepanuta jätta olulisi aspekte.

Alates keerukate tehingute valesti tõlgendamisest kuni oluliste maksuaspektide unarusse jätmiseni on riskid märkimisväärsed.

Kokkuvõte

Majandusaasta aruande esitamine on ettevõtte usaldusväärsuse jaoks oluline, kuid paljud ettevõtjad teevad levinud vigu. Näiteks arvatakse ekslikult, et passiivsete ettevõtete puhul ei pea aruannet esitama, mis ei ole tõsi.

Ettevõtte sulgemisel aruande esitamata jätmine võib aga kaasa tuua trahvid ja sundkustutamise. Vale või puudulik info aruandes võib raskendada laenusaamist ja kaotada klientide usaldus.

Hilinenud aruande esitamine suurendab vigade riski. Ise majandusaasta aruande koostamine võib tuua kaasa olulisi vigu, mistõttu on soovitatav kasutada professionaalset abi.

Mida ette võtta, et tagada ettevõtte majandusaasta aruande korrektsust ja nõuetele vastavust?

Rahakrõbin OÜ pakub lahendust

Ärge võtke riske – laske professionaalidel tagada, et teie ettevõtte majandusaasta aruanne oleks täpne ja vastaks kõigile nõuetele. Sellega säästate aega ja raha ning ennetate vigu, mis võivad kaasa tuua negatiivseid tagajärgi.

Rahakrõbin OÜ pakub teenusena majandusaasta aruande koostamise ning esitamise. Viime läbi TASUTA esmase konsultatsiooni, et mõista teie ettevõtte vajadusi ja aidata teil teha teadlikke otsuseid.

Tasuta konsultatsiooni aja broneerimiseks võtke meiega ühendust.

Äriseadustiku viide: hetkel kehtiv