Skip to content
Home » Blogi » Käibemaksumäära tõus alates 1. jaanuar 2024: küsimused ja vastused

Käibemaksumäära tõus alates 1. jaanuar 2024: küsimused ja vastused

🕰️ 4 min

Alates 1. jaanuarist 2024 tõusis käibemaksumäär kahe protsendi võrra 22 protsendile.

Ettevõtjatel on siiski võimalus jätkata teatud tingimustel senise 20% käibemaksumäära rakendamist kuni 2025. aasta lõpuni.

Mis hetkest uut käibemaksumäära kohaldatakse? Kas senise käibemaksumääraga sõlmitud pikaajalised lepingud tuleb muuta?

Vaatame neid küsimusi lähemalt ning uurime, millised erandid on seadusega ette nähtud.

Mis hetkest rakendub uus käibemaksumäär?

Uus käibemaksumäär

Alates 1. jaanuarist 2024 kehtib uus 22% käibemaksumäär. Seadus näeb siiski ette mitmeid erandeid, mis võimaldavad ajutiselt kasutada senise 20% määra.

Millistel juhtudel need erandid kehtivad?

Selleks on oluline mõista, millal käive tekkis. Käibemaksuseaduse kohaselt loetakse käive tekkinuks kui on täidetud üks järgmistest tingimustest:

  • Kauba lähetamine kliendile või teenuse osutamine;
  • Kauba või teenuse eest täieliku või osalise makse saamine.

Seega sõltub kohaldatav käibemaksumäär nende toimingute toimumise hetkest, mil käive tekib. Selgitame seda praktiliste näidete abil.

Näide 1: Ettevõte väljastas detsembris 2023 ettemaksuarve. Kauba eest tasuti samal kuul ja see anti ostjale üle jaanuaris 2024. See tehing on maksustatav 20% käibemaksuga, kuna käive toimus 2023. aastal.

Näide 2: kauba kohta esitati arve 2023. aastal. Tasumine toimub ja kaup antakse ostjale üle jaanuaris 2024. Sel juhul on käibemaksumäär 22%, kuna käive toimus 2024. aastal.

Kassapõhise arvestuse erandid

Seadus näeb ette erisuse kassapõhise arvestuse osas. Kui klient sai arve ja kaup on temale lähetatud, kättesaadavaks tehtud või teenus osutatud enne 1. jaanuari 2024, siis 2025. aasta lõpuni saab kasutada 20% käibemaksumäära.

Näide: Kassapõhise arvestuse alusel tegutsev ettevõte osutas teenust ja väljastas arve detsembris 2023 ning makse kliendilt laekus jaanuaris 2024. Seadusest tuleneva erisuse kohaselt maksustatakse see teenus 20% käibemaksumääraga.

Enne 1. maid 2023 aasta sõlmitud lepingute puhul on veel üks erisus. Vaatleme seda kahe erineva olukorra näitel:

Näide 1: Kirjalik leping müüja ja kaupleja vahel sõlmiti enne 01.05.2023. Lepingus on märgitud, et hinnale lisandub käibemaks 20%. Leping ei näe ette hinna tõusu käibemaksumäära tõusu korral ja kaup antakse ostjale üle pärast 01.01.2024. Sellisel juhul võib kuni 31.12.2025 kohaldada kauba võõrandamisel 20% käibemaksumäära.

Näide 2: 2023. aasta augustis sõlmiti kirjalik leping teenuse osutamiseks. Lepingus on määratud teenuse hind ja käibemaks 20%. Leping ei anna võimalust hinda tõsta seoses käibemaksumäära tõusuga. Samas ei ole 20% käibemaksumäär sellisel juhul lubatud, kuna leping on sõlmitud pärast 1. maid 2023.

See tuleneb asjaolust, et kui leping sõlmiti pärast 1. mai 2023, oli teada, et käibemaksumäär muutub. Seega alates 01.01.2024 kuulub teenus selle lepingu alusel 22% määraga maksustamisele.

Kas on vaja muuta pikaajalisi lepinguid?

Käibemaksumäära tõusu tõttu peavad ettevõtjad oma pikaajalised lepingud, mis sisaldavad käibemaksu, üle vaatama. Seadus ei täpsusta, kuidas kauba või teenuse hind kujuneb – hind võib olla nii koos käibemaksuga kui ka ilma. Kuna käibemaks tõuses 2% võrra, on oluline kontrollida, kas lepingud vastavad uuele määrale ja vajadusel viia need vastavusse muudatustega.

Näide 1: Lepingus on sätestatud hind, millele lisandub käibemaks või on märgitud, et käibemaks sisaldub hinnas vastavalt seaduses sätestatud määrale. Sellisel juhul lepingut pole vaja muuta. Uus käibemaksumäär rakendub automaatselt.

Näide 2: Lepingus on sätestatud hind ja märgitud, et kohaldatakse 20 % käibemaks. Seda sätet tuleks tõlgendada lähtuvalt hea usu põhimõttest. Käibemaksumäära määrab seadus ja lepingu pooled ei saa selle osas ise kokku leppida.

Seega peavad lepingu pooled käsitlema käibemaksumäära kui muutuvat suurust. Nad võivad samas ka lepingus kokku leppida käibemaksumäära muutmises.

Näide 3: Lepingus on märgitud ainult hind ja käibemaksu ei ole mainitud või on märgitud, et hind sisaldab juba käibemaksu. See tähendab, et pooled on kokku leppinud fikseeritud summa, mida ei saa ühepoolselt muuta.

Sellisel juhul müüja või teenuseosutaja võib sattuda riski, sest ta peab käibemaksumäära tõusu vahe ise kanda. Riski vältimiseks on mitu võimalust:

Lepingu ühepoolne muutmine: Müüja võib lepingut ühepoolselt muuta, et võtta arvesse uut käibemaksumäära. Selleks on oluline, et leping sisaldaks sätet, mis võimaldab seaduse muutumisel hinda muuta.

Hinna kohandamine poolte kokkuleppel: Pooled võivad kokku leppida, et hinda kohandatakse uue käibemaksumäära arvesse võtmiseks. See võimalus nõuab vastastikust kokkulepet ja võib olla paindlikum.

Lepingu tühistamine: Kui pooled ei jõua kokkuleppele, võib lepingu korraliselt üles öelda.

Oluline on valida parim võimalus, arvestades konkreetseid asjaolusid ja lepingu tingimusi.

Kuidas tuleb lepingus käibemaks sätestada?

Lepingus tuleb selgelt ära määrata kauba või teenuse hind ja lisada täpsustus, et sellele hinnale lisatakse käibemaks või seaduses sätestatud määrale vastav käibemaks. Sel viisil ei ole vaja lepingut muuta, kui käibemaksu määr muutub.

Näide 1: “Kauba/teenuse hind on 1000 eurot, millele lisandub käibemaks seaduses sätestatud määras”.

Näide 2: “Kauba/teenuse hind on 1000 eurot, millele lisandub käibemaks”.

Kas käibedeklaratsiooni (KMD) vorm muutub?

2024. aasta alguses, seoses käibemaksumäära muutumisega, on käibedeklaratsiooni vormi vastavalt kohandatud.

On olemas erisus, mis lubab teatud juhtudel kohaldada 20-protsendilist käibemaksumäära kuni 31. detsembrini 2025. aastal. Uut vormi on kohandatud arvestades seda, et mõlemad käibemaksumäärad kehtivad paralleelselt kuni 2025. aasta lõpuni.

Uut deklaratsioonivormi kasutatakse alates 1. jaanuarist 2024 algavate maksustamisperioodide puhul.

Kokkuvõte

Käibemaksu teema on keeruline ja sisaldab palju nüansse. Kõigi nende aspektide täielikuks mõistmiseks ja riskide maandamiseks soovitame pöörduda professionaalse raamatupidaja poole.

Meie spetsialistid aitavad teid raamatupidamise küsimustes, sealhulgas käibemaksuga seotud küsimustes. Esmane konsultatsioon on TASUTA.

Rahakrõbin OÜ: бесплатная первоначальная консультация

Allikad: Käibemaksuseadus, emta.ee, koda.ee, rup.ee.