Skip to content
Home » Blogi » 9 olulist lepingut Sinu ettevõtluses: kuidas tagada äri õiguslik kaitse

9 olulist lepingut Sinu ettevõtluses: kuidas tagada äri õiguslik kaitse

🕰️ 7 min

Sissejuhatus

Käesoleva artikli eesmärk on anda ülevaade sellest, millised lepingud võivad olla Sinu ettevõtluses kasulikud.

Lepingute koostamine pole lihtsalt tüütu kohustus, vaid pigem suurepärane võimalus tagada enda ettevõte huvide kaitse. Alustuseks selgitame välja, mis täpselt on leping.

Võlaõigusseadus (VÕS) annab selle mõiste kohta järgmise definitsiooni:

(1) Leping on tehing kahe või enama isiku (lepingupooled) vahel, millega lepingupool kohustub või lepingupooled kohustuvad midagi tegema või tegemata jätma.

(2) Leping on lepingupooltele täitmiseks kohustuslik.

Võlaõigusseadus § 8. Lepingu mõiste

Järgnevalt on välja toodud mõningad olulised lepingud, mis võivad olla vajalikud ettevõtte tegevuses.

Tööleping

Töösuhte loomiseks peame sõlmima töötajaga töölepingut.

Tööleping on kokkulepe, millega töötaja nõustub teatud ajal, kohas ja mahus täitma tööülesandeid vastavalt tööandja antud juhistele.

Tööleping määratleb nii töötaja kui ka tööandja õigused ja kohustused. See hõlmab töötasu, tööaega, kohustusi, katseaega ning muid olulisi tingimusi.

Töölepingu sõlmimisel peab tööandja tagama töötajale tööohutuse ja töötervishoiu.

Kirjalik leping

Korralikult koostatud tööleping aitab ennetada võimalikke vaidlusi ja loob aluse tõhusale töösuhtele.

Töölepingu seadus (TLS) eeldab, et kõigis olulistes tingimustes on kokku lepitud ja tööleping on kirjalikult sõlmitud enne tööle asumist.

Paraku esineb aeg-ajalt olukordi, kus töötaja hakkab tööle ilma kirjaliku lepinguta. Selliseid olukordi tuleks igal juhul vältida, et tagada nii töötaja kui ka tööandja huvide kaitse.

Oluline on märkida, et tööleping peab olema omakäeliselt või digitaalselt allkirjastatud.

Töölepingu tähtaeg

Tööleping on enamasti tähtajatu. Töötajale peab võimaldama katseaega, mille pikkus on tavaliselt kuni 4 kuud.

Katseaja jooksul võib lepingut lõpetada lihtsustatud korras, ilma et see tooks kaasa täiendavaid kohustusi või hüvitisi töötajale.

See annab mõlemale poolele võimaluse hinnata, kas töösuhe sobib ja vastab ootustele enne, kui see muutub täielikult siduvaks.

Tähtajalise töölepingu sõlmimiseks peab olema töö ajutisest tähtajalisest iseloomust tulenev mõjuv põhjus või ajutiselt äraoleva töötaja asendamine.

Töölepingu kogu dokumentatsiooni peab tööandja säilitama 10 aastat töölepingu lõppemisest arvates. Seega oluline on teada mismoodi tuleb dokumente arhiveerida ja säilitada.

Töölepingust tekkinud vaidlusi lahendatakse töövaidluskomisjonis.

Näide: Hotelli klienditeenindaja tööülesanded võivad olla, näiteks klientide vastuvõtmine, tubade broneeringute tegemine, külastajate informeerimine hotelli teenuste kohta jne.

Käsundusleping

Käsundusleping

Töölepingu asemel võib kasutada käsunduslepingut. Käsundusleping on võlaõiguslik kokkulepe, mis erineb oluliselt töölepingust.

Käsundusleping on sisult kokkulepe, kus üks isik (käsundisaaja) nõustub tegema teisele isikule (käsundiandja) teatavaid teenuseid või täitma ülesandeid.

Käsundiandja maksab käsundisaajale tasu vastutasuks teenuse osutamise eest. Ka tasuta kokkulepped on käsunduslepingu vormi puhul võimalikud.

Ettevõtja seisukohast on oluline mainida, et käsunduslepingu korral ei ole käsundusandjal kohustust tasuda sotsiaalmaksu ega töötuskindlustusmakseid. Need jäävad käsundusvõtja enda kanda.

Käsunduslepingu eripärad

Erinevalt töölepingust alluvussuhet töötaja ja tööandja vahel ei teki. Käsundisaaja ise otsustab, millal ja kuidas ta teenust osutab.

Samuti on käsundustleping tähtajaline, kuigi määramata tähtaeg ei ole ka keelatud.

Käsunduslepingut võib sõlmida nii suulise kui kirjaliku lepinguna. Samas kirjalik leping on alati eelistatum variant, kuna siis on igasuguseid vaidlusi palju lihtsam lahendada.

Käsunduslepingust tulenevaid vaidlusi lahendatakse kohtus.

Näide: Raamatupidaja, kes osutab kliendile kliendile majandusaasta aruanne koostamise teenust. Käsunduslepingu puhul raamatupidaja ei kuulu kliendi personali hulka ning temale ei kohaldata töölepingu seadust. Samas käsunduslepingu alusel töötades on temal rohkem vabadust oma tööaja ja töökoha valiku osas võrreldes tavapärase töölepinguga.

Töövõtuleping

Erinevalt töölepingust ja käsunduslepingust on töövõtulepingu keskseks tegevuseks asja valmistamine või muutmine või teenuse osutamisega muu kokkulepitud tulemuse saavutamine.

Erinevalt teistest töösuhete lepingu liikidest ei pea töövõtulepingut täitma isiklikult.

Kokkuvõtteks, käsundusleping ja töövõtuleping on ideaalsed nende tööde puhul, mis võimaldavad teenuse osutajal vabamalt oma tegevusi planeerida.

Näide: Remondimees teeb korteri köögi remonti. Töövõtulepingu korral on remondimees kohustatud tagama kõik vajalikud tööriistad ja materjalid, et täita kokkulepitud ülesanded vastavalt korteriomaniku ootustele. Korteriomanik omakorda kohustub maksma remondimehele kokkulepitud tasu vastavalt töövõtulepingule ning võib nõuda töö kvaliteeti ja tähtaegset täitmist vastavalt kokkulepitule.

Müügileping

Müügileping

Kui me sooritame müügi või ostu, kaasneb sellega tavaliselt müügileping. Müügileping on peamine lepingu tüüp vara võõrandamisel, milles osalevad müüja ja ostja.

Selles lepingus kohustub müüja üle andma vara ostjale ning ostja omakorda tasuma vastava summa. Oluline lepingu sisu hõlmab vara üleminekut müüjalt ostjale ning see muutub omandiks vara üleandmisel.

Müügilepingu tingimused

Müügilepingu sõlmimisel tuleb kindlasti ära määratleda:

  • Müüdavad tooted või teenused: Selgita välja, milliseid tooteid või teenuseid antud tehing hõlmab. Kirjelda neid piisavalt täpselt, et vältida hilisemaid vaidlusi.
  • Kokkulepitud ühiku hind: Määratle hind, mille alusel ostja tooteid või teenuseid ostab. See võib olla konkreetne summa ühe toote või teenuse kohta või ühikuhind. Kui hind sisaldab käibemaksu, tuleb see kindlasti müügilepingus ära märkida.
  • Maksetingimused: Selgita, millistel tingimustel ja millal maksed toimuvad. Kas maksmine toimub sularahas, pangaülekandega või muul viisil? Määratle maksetähtajad ja tingimused, sealhulgas võimalikud viivised hilinenud maksete korral.
  • Garantitingimused: Sõnasta selgelt, millistel tingimustel toode või teenus garantiiajal kehtib. Märgi ära garantii kehtivusaja pikkus ning millised tingimused võivad garantii kehtivusest välja jätta.
  • Tagastuspoliitika: Kirjelda, millised on ostja võimalused kauba tagastamiseks, kui see ei vasta nõuetele või kui ostja soovib seda mingil muul põhjusel tagastada. Selgita tagastamise tingimused, sealhulgas tagastamise tähtajad, võimalikud kulud ja protseduurid.

Korrektse müügilepingu vormistamisega näitad lugupidamist ja austust oma kliendi vastu. Hoolikalt koostatud müügileping tagab selguse ja kaitse mõlemale osapoolele.

Kui vajad lepingu koostamisel abi, võib julgelt pöörduda meie spetsialistide poole. Aitame erineva dokumentatsiooni koostamisega. Esimene konsultatsioon on tasuta.

Rendileping

Rendileping

Rendilepingut tuleb rakendada, kui meie ettevõte kasutab või rendib füüsilist äriruumi, näiteks kontoripinda, ladu või kaubanduspinda.

Rendilepingus on kirjas rendiperioodi pikkus, maksetingimused, ruumi korrashoiu kohustused. Samuti tuleb ette näha poolte õiguste kaitset lepingu lõppemisel või erakorralistel juhtudel.

Kui panustame aega ja ressursse hea rendilepingu koostamisse, tagame meie ettevõtte sujuva tegevuse ja väldime tulevasi probleeme äripinna kasutamisel.

Üürileping

Üürileping on kokkulepe, kus üks isik (üürileandja) annab teisele isikule (üürnikule) midagi kasutada ja üürnik maksab selle eest tasu (üüri). Üürileandja peab lubama üürnikul kasutada asja kogu lepingu kestel.

Sinu ettevõte võib olla ka üürileandja, näiteks kui ettevõte rendib välja eluruume. Lisaks kinnisvarale võivad asjade hulka kuuluda ka loomad ja sõidukid.

Üürisuhetele kehtivad võlaõigusseaduse regulatsioonid. Lepingutingimused, mis on eluruumi üürniku jaoks ebasoodsamad kui seaduses sätestatud, on võlaõigusseaduse järgi kehtetud.

Lepingu sõlmimine

Kui eluruumi üürilepingut ei ole sõlmitud kirjalikult, kuid lepingu kestus ületab ühe aasta, siis loetakse leping tähtajatuks.

Lepingus pole tarvis korrata seaduses juba sätestatut, kuid on oluline täpsustada lepingus mõlema poole jaoks olulisi tingimusi. See on nii üürileandja kui ka üürniku huvides.

Üürilepingu ja rendilepingu erinevus

Üürileping ja rendileping ei ole samad asjad. Rendilepinguga võib teenida tulu. Üürilepinguga see pole võimalik.

Näide: Isik soovib võtta autot nädalavahetuseks perega reisimiseks Eestist Soome. Tegemist on üürilepinguga, sest auto kasutamisest ei tulene mingit tulu. Kuid siis kui isik soovib autot, et sellega hakata pakkuma taksoteenust, siis on tegemist rendilepinguga, sest rendilevõtja teenib auto kasutamisest tulu.

Teenuse osutamise leping

Teenuse osutamise leping

Kui Sinu ettevõte pakub teenuseid klientidele, on oluline sõlmida nendega selge ja üksikasjalik teenuseleping.

See leping peaks määratlema teenuse olemuse, tasu, ajakava ja muud olulised tingimused. Teenuseleping aitab vältida arusaamatusi ja tagada, et mõlemad pooled on teadlikud oma kohustustest.

Näide: Raamatupidamisteenuse osutamise leping on kokkulepe, mida sõlmivad raamatupidaja ja ettevõte, kes tellib raamatupidamisteenust. Selle lepingu eesmärk on kokku leppida, kuidas ja mis täpselt raamatupidamisteenust osutatakse ja kuidas selle eest tasutakse.

Tasuta kasutamise leping

Tasuta kasutamise leping on kokkulepe, kus üks inimene (kasutusse andja) lubab teisel inimesel (kasutajal) mingit eset tasuta kasutada. See võib hõlmata erinevaid asju või hüvesid, kuid tavaliselt on tegemist ikkagi esemetega.

Tasuta kasutamise lepingu tingimused

Tasuta kasutamise lepingus võivad osapooled kokku leppida erinevates tingimustes, näiteks kasutamise perioodi, kasutaja kohustuse hooldada esemele või kasutamise viisi osas.

Tasuta kasutamise lepingul ei ole kindlat vorminõuet, kuid oluline on, et lepingu tingimused oleksid selged ja kokkulepitud.

Näide: Võib korteriomanik anda oma korteri tasuta kasutamiseks oma ettevõttele. Samuti võib tasuta kasutamiseks laenata sõbrale või tuttavale erinevaid esemeid, nagu seadmeid, sõidukeid või tööriistu.

Frantsiisileping

Franchise

Frantsiis on koostöövorm, kus ettevõtte omanik (frantsiisiandja) annab luba kasutada oma äri kaubamärki ja teadmisi – vastutasuks tasu eest frantsiisivõtjale.

Frantsiisid on populaarne võimalus alustada ettevõtlust, eriti kui tegemist on väga konkurentsivõimeliste tööstusharudega nagu kiirtoidu tööstus.

Frantsiisi ostmisel on suur eelis selles, et teil on juba olemasoleva brändi kasutamise võimalus. Te ei pea kulutama aega ja ressursse oma brändi loomiseks.

Samas võib frantsiisi ostmisega kaasneda ka teatud piirangud ja vähem vabadust oma ettevõtte juhtimisel.

Frantsiisilepingu eelised

Frantsiisileping on mõlemale osapoolele kasulik, sest see võimaldab frantsiisivõtjal kasutada tuntud kaubamärki ja ärimudelit.

Samal ajal frantsiisiandja saab laiendada oma äritegevust uutesse piirkondadesse või turgudele.

Kui soovid tõeliselt inspireerivat lugemist, siis vaata kindlasti Ray Kroc’i autobiograafiat “Grinding It Out: The Making of McDonald’s”, kus ta jagab lugu McDonald’si keti loomisest.

See lugu tõestab, et pole kunagi hilja alustada, sest Kroc alustas McDonald’siga, olles juba 52-aastane, ehk vanus ei tohiks kunagi olla takistuseks unistuste elluviimisel!

Lepingu vormi valik

On olemas neli lepingu vormi: kirjalik leping, kirjalikku taasesitamist võimaldav leping, notariaalne leping ja suuline leping.

Kuigi seadus ei määra alati kohustusliku lepinguvormi, siiski soovitame alati võimalusel sõlmida kirjalik leping. Suuliste lepingutega kaasnev probleem seisneb nende raske tõendamises.

Mõnes olukorras on notariaalne lepingu sõlmimine kohustuslik, näiteks äriühingu (AS-i) loomise korral.

Kokkuvõttes on oluline, et iga ettevõtja mõistaks lepingute olulisust oma äritegevuses. Selge lepingu abil saab ennetada võimalikke vaidlusi ning tagada, et Sinu ettevõte toimib sujuvalt ja käitub õiguspäraselt.

Allikad: Võlaõigusseadus, Töölepingu seadus, Justiitsministeerium, Tööelu portaal